polskiepodatki.pl

 

Najbogatsi Hiszpanie oszustami podatkowymi

Najbogatsi Hiszpanie oszustami podatkowymi

Kierujący największymi hiszpańskimi firmami oraz posiadacze fortun, dokonują ponad 70 proc. wszystkich oszustw podatkowych - wynika z raportu Urzędu Podatkowego.

Informuje on, że rocznie w Hiszpanii, do fiskusa nie trafia 72 mld euro z których 42 mld to pieniądze nie zapłacone przez najbogatszych. Zdaniem urzędników, najlepszym wyjściem byłoby stworzenie "podatku od fortun".

Zdaniem autorów raportu, przestępstw podatkowych dokonuje zdecydowana większość hiszpańskich spółek giełdowych oraz najbogatsze rodziny. Zwykle, mają ukrywać pieniądze zagranicą albo zakładać fikcyjne firmy w krajach, w których nie płaci się podatków. "Jedynym wydatkiem jest wtedy 300 czy 500 euro za założenie firmy a za zyski czy depozyty bankowe nie płaci się zupełnie nic” - wyjaśnia Manuel Redal, pracownik urzędu skarbowego.

Inspektorzy uważają, że w Hiszpanii powinien powstać podatek od wielkich fortun, dzięki któremu do kasy państwa wpłynęłoby rocznie ponad 3 mld euro. Oskarżają też rząd o tolerowanie oszustw w obawie, że narazi się najmożniejszym mieszkańcom kraju.


Data i godzina : 2013-11-29 19:55:54 Redaktor: Joanna Sokołowska

Źródło : http://podatki.onet.pl/ Czytaj więcej